Orthorexie

Přihlaste se k odběru novinek z Psychoporadny:

doporučení

01.05.2017
Urgentně hledám medičku 5., 6. ročník nebo lékařku na výpomoc.
Na 602230445.

14.03.2017
PSYCHIATRICKÁ KANCELÁŘ
Provedeme znalecká vyšetření pro soudy, policii, pojišťovny, firmy i osoby. 2x znalec ve zdravotnictví odvětví psychiatrie a odvětví ztížení společenského uplatnění a bolestné, konzultantka z psychologie

10.02.2017
Hledám znalce psychology i psychiatry zvl. z Moravy
Hledám znalce ke spolupráci, urgentní!! expert.rocek@yahoo.com

Orthorexie

 

Do poruch příjmu stravy se řadí především mentální anorexie a bulimie. Orthorexie je jednání, které se projevuje posedlostí po takovém stravování, které má zajistit dokonalé zdraví a v tomto důsledku i dlouhý život.

Orthorexie nepatří mezi diagnózy uvedené v současné klasifikaci nemocí. Je to přeexponování péče o své zdraví, způsobu stravování, přechodu k makrobiotice a k vegetariánství, zabývání se ve zvýšené míře faktory s výživou a zdravím souvisejícími.

 

Takové jednání může vést k přílišné fixaci na tento způsob života a postupně se takový přístup může stát u příslušného jedince dominantní. Vše je podřízeno tomu, aby nemohly být porušeny stravovací zásady. Může to vést až k zanedbávání svého okolí, bližních, práce, koníčků a zájmů.

Častěji se taková porucha může objevit u lidí, kde je extrémně důležitý jejích vzhled (herečky, reprezentanti firem, podnikatelé apod.).

Samozřejmě je správné se správně stravovat. Ale má to svou hranici, jako všechno...